Kanados verslo kultūra

Kanadiečiai yra mandagūs, taikūs ir pagarbūs žmonės. Iš jūsų bus tikimasi pagarbos visiems asmenims, ypatingai aukštesnio rango žmonėms. Kanadoje verslo kultūra priklauso nuo regiono, tad prieš atvykstant patartina tuo pasidomėti. Pokalbiuose nekreipiama dėmesio į profesinį rangą – duodama proga pasisakyti kiekvienam. Jeigu vyksite į Kvebeką, pasiruoškite bendrauti prancūziškai. Nekalbėkite kalba, kurios kažkas patalpoje gali nesuprasti – tai nemandagumo ženklas. Nebūkite pasikvėpinę ar panaudoję stipraus kvapo higienos priemonių – Kanadoje daug žmonių, turinčių tam alergiją arba sergančių astma. Nerodykite pirštu į asmenį, nes tai užgaulu, o iškeltų ir praskėstų dviejų pirštų ženklas reiškia rimtą įžeidimą. Į susitikimus visada atvykite laiku – kanadiečiai nelauks jūsų ilgiau nei 10-15 minučių.

Pirmas kontaktas dažniausiai yra tvirtas rankos paspaudimas. Tiek vyrai, tiek moterys sveikinasi būtent tokiu būdu, tačiau kartais moterys vietoje rankos ištiesimo jums tiesiog linktelės. Akių kontaktas yra svarbus, nes jo nebuvimas parodo žmogaus drovumą, nepasitikėjimą savimi ir nenorą atskleisti visos informacijos. Vizitinėmis kortelėmis apsikeičiama susitikimo pradžioje. Jūsų kortelės turėtų būti dvikalbės – paruoštos anglų ir prancūzų kalbomis.

Kanadiečiai rengiasi konservatyviai ir skoningai, tai laiko svarbiu dalyku. Aprangą jie stengiasi pritaikyti prie oro, todėl ir jums patartina sekti oro prognozes.

Pokalbio metu nesiliečiama, stovima bent pusės metro atstumu vienas nuo kito. Populiariausia pašnekesio tema yra sportas: ledo ritulys, futbolas, beisbolas, krepšinis, golfas ir tenisas. Kanadiečiai yra savimi pasitikintys ir atviri tokiems pokalbiams. Nekalbėkite apie angliškos ir prancūziškos Kanados dalių savitarpio problemas, taip pat nepradėkite diskusijos Kanados palyginimu su JAV.

Tradiciškai dovanų teikimas vyksta tik po sandorio sudarymo, jos iškart būna išvyniojamos ir visiems pademonstruojamos. Geriausia pasirinkimas dovanai – suvenyras iš jūsų šalies, kvietimas papietauti ar kitaip papramogauti. Galite dovanoti ir gėlių, tačiau ne lelijų ar rožių. Jeigu sulauksite kvietimo kartu kur nors išgerti – neatsisakykite, kad neįžeistumėte savo partnerių, ir pasinaudokite tuo kaip proga užmegzti draugiškus santykius.