Kinijos verslo kultūra

Kinijoje manoma, jog tik susitikimas akis į akį gali parodyti, ar žmogus yra patikimas. Kinams svarbiausia tapti draugais, o tik paskui – verslo partneriais. Pirmi vizitai į Kiniją gali jums nesuteikti apčiuopiamos naudos, galbūt užmegsite tik kelias pažintis. Sudaryti tvirtą sandorį užtrunka daug laiko, o jį sutaupyti jums padėtų bendras pažįstamas–tarpininkas. Kinijoje galite susidurti su vėlavimu, kitais trikdžiais, tačiau patartina išlaikyti ramybę ir kantriai įgauti kinų pasitikėjimą. Šis asmeninių ryšių tinklas vadinamas „guanxi“ (tariamas „gvanši“), be jo verslo sėkmė Kinijoje sunkiai įsivaizduojama.

Prieš susitikimą patartina išsiųsti informaciją apie susirinkimo tikslus, dalyvių vardus ir rangus. Vizitinės kortelės yra būtinos, su savimi patartina turėti nemažą jų kiekį. Dalis kinų nemoka skaityti anglų kalba, tad pravartu korteles sudaryti ir kinų kalba. Paduokite jas abejomis rankomis, atvertę kiniškai užrašytą pusę. Vizitinės kortelės laikomos žmogaus tęsiniu, todėl su jomis reikia elgtis ypatingai atsargiai. Pagarbu pasidėti vizitinę kortelę ant susitikimo stalo priešais save.

Apranga turėtų būti konservatyvi – tamsus kostiumas. Susipažįstant reikėtų kreiptis profesiniu titulu ir pavarde, o jei tokio titulo nėra – ponu ar ponia. Pasisveikinimas vyksta linktelėjimu ir nusišypsojimu arba rankos paspaudimu, tačiau jį inicijuoti turi kinas. Verslo susitikime diskusijos prasideda po to, kai abi šalys prisistato, papasakoja savo lūkesčius ir susitikimo tikslus. Patartina bendrauti neutraliomis temomis: hobiai, šeima, kinų kultūra ar kraštovaizdis. Venkite kritikos valdžiai, politinei santvarkai. Galite tikėtis asmeninių klausimų apie amžių, vedybinį statusą, pajamas – jie nėra skirti įžeisti, tačiau nenorėdami į juos atsakyti naudokite abstrakčius apibūdinimus. Kinai nemėgsta sakyti „ne“, todėl išgirdę atsakymą: „Taip, bet bus sudėtinga“ arba „Mes pasvarstysime“, supraskite, jog tai dažniausiai reiškia „ne“. Jums irgi patartina stengtis pakeisti neiginius neutralesnėmis frazėmis, kad atrodytumėte mandagūs. Taip pat kinams būdingas kitoks gestų vartojimas – linksėjimas galva nebūtinai reiškia, jog su jumis sutinkama – veikiau tai ženklas, kad jūsų klausomasi. Juokas nebūtinai gali reikšti linksmumą – kinai dažnai juo išreiškia gėdą ar apsikvailinimą. Rekomenduojama turėti vertėją (Mandarinų kalba yra suprantama visoje šalyje), kadangi dauguma kinų nekalba anglų kalba.

Kinijoje dovanos yra mėgstamos – jomis išreiškiama draugystė. Svarbiausia – simbolinė, o ne materialinė vertė, todėl vertinami jūsų šalies ar regiono suvenyrai, rašikliai, kaklaraiščiai. Juos galima suvynioti į geltonos ar raudonos spalvos popierių – šios spalvos laikomos sėkmingomis. Nedovanokite laikrodžių ar gėlių, nes tai kinams asocijuojasi su mirusiaisiais.